Nasze wrażenia z obejrzanych filmów przedstawiliśmy w formie plakatowej. Ponadto przygotowaliśmy tablice tematyczne: "Historia kina w pigułce", "Gatunki filmowe".
środa, 12 grudnia 2018
"Szatan z siódmej klasy"- książka a film
17 października 2018
Na dzisiejszych zajęciach oglądaliśmy film pt.: ,,Szatan z siódmej klasy".
A oto garść niezbędnych informacji dla każdego miłośnika filmu:
KAZIMIERZ TARNAS- REŻYSER I SCENARZYSTA
ROK PRODUKCJI- 2006
OBSADA:
Bartosz Fajge, Katarzyna Bator, Krzysztof Globisz, Wojciech Malajkat i inni
Film K.Tarnasa jest przeniesieniem na ekran znanej powieści Kornela Makuszyńskiego pod tym samym tytułem. Jest to już druga ekranizacja powieści, pierwsza pochodzi z 1960 r. i jest w wersji czarno-białej.
Film, podobnie jak książka, opowiada historię Adasia Cisowskiego i jego klasy. W filmie jednak pominięte zostały dwa wątki: tajemnica zaginionego pióra i zagadka zgubionej setki. Zmienia się również wygląd niektórych postaci. Adaś w książce opisany jest jako nieforemny, pucołowaty, natomiast ekranowy Adam to przystojny młodzieniec. Pozostałe postacie zostały odmłodzone i nieco różnią się od książkowych pierwowzorów. Zabieg ten ma na celu dostosowanie wyglądu postaci do współczesnych realiów, gdyż film kierowany jest do młodego widza, który nie zna starszych czasów, a postacie z filmu będą kojarzyły mu się z jego najstarszymi krewnymi (np. dziadkiem). Z filmu usunięto poważne tematy, dotyczące sporu pomiędzy braćmi Gąsowskimi, zaniedbywania domu rodzinnego, który w książce stał się również symbolem ojczyzny. Celowo skrócono zakończenie utworu pokazując klasyczny happy end- scena odnalezienia skarbu w ogrodzie.
Podsumowując, dzięki skupieniu się na wątku detektywistycznym film zyskał wartką fabułę, lecz usuwając wątek sporu i zgody Gąsowskich, reżyser pozbawił nas jednego z ważnych motywów. Adam Cisowski (lewa) i Prof. Gąsowski (prawa)
https://film.interia.pl 12-12-18
Iwo Gąsowski z małżonką
https://chomikuj.pl 12-12-18
Subskrybuj:
Posty (Atom)