niedziela, 13 stycznia 2019

Harmonogram działań Szkolnego Klubu Filmowego


Harmonogram działań Szkolnego Klubu Filmowego

Termin
Zadanie
Osoby odpowiedzialne
Uwagi
Listopad
Wystawa portretów „Szatan z siódmej klasy”.
Kuba, Julia, Agata, Zosia
Opis postaci, zdjęcie, kolaż
Grudzień
„Mały Książę”- opracowanie scenariusza zajęć do klasy VI
Zosia, Bartek, Jaś i Janek

Prezentacje multimedialne
Styczeń
Lekcja filmowa (powieść L.M.Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza")
Zuzia, Matylda, Marta
Plakaty o gatunkach filmowych, Dlaczego warto oglądać filmy?
Luty
Nagranie filmu- animacji poklatkowej
Wszyscy uczestnicy
„Początki państwa polskiego”
Marzec
Projekt: „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
Agata, Zosia, Julka, oraz inne osoby z klasy VIc
Plakat cyfrowy- scenki, album podróży Hobbita
Kwiecień
Szkolny Turniej Filmowy
wszyscy uczestnicy
Konkurencje:
Konkurs wiedzy
Gra terenowa
Konkurs artystyczny 
Maj
Spotkanie z filmoznawcą
Zosia, Agata, Julia, Marta, Zuzia
Zaproszenie filmoznawcy na spotkanie z młodzieżą
Czerwiec
włączenie się do szkolnej akcji Cała  Polska Czyta Dzieciom (quiz filmowy)
wszyscy uczestnicy
Przygotowanie zadań dla uczestników quizu

czwartek, 10 stycznia 2019

Tworzymy animację poklatkową - cz. I




                                         Sara Botsford, Ella Ballentine i Martin Sheen w filmie
                                        "Ania z Zielonego Wzgórza" reż. J.R. Harrison 2016


Temat: Jak to się robi? Piszemy sprawozdanie z filmu „Ania z Zielonego Wzgórza”.
czas: 2 godziny lekcyjne
Cel: poznamy zasady redagowania sprawozdania z filmu
Kryteria sukcesu:
1.Napiszę sprawozdanie zgodnie z zasadami poznanymi na lekcji.
Kryteria sukcesu do zadania:
1.Praca składa się z trzech części: wstępu, rozwinięcia i zakończenia (akapity).
2.We stępie znajdą się odpowiedzi na pytania: kto, kiedy, gdzie i co obejrzał?
W rozwinięciu: informacja o twórcach filmu, aktorach, informacje ogólne o filmie, główny temat filmu, krótkie streszczenie fabuły, środki wyrazu filmowego (muzyka, scenografia, gra aktorska, krajobrazy itp.).
3. W zakończeniu: ocena własna filmu, wrażenia.
Materiały do wykorzystania: film „Ania z Zielonego Wzgórza” reż. J.K.Harrison (2016),  karta pracy (słownictwo pomocnicze do sprawozdania z filmu lub spektaklu), karta pracy do lekcji filmowej.
Przebieg zajęć:
Uczniowie obejrzeli wcześniej w kinie film „Ania z Zielonego Wzgórza”, na jego podstawie wypełnili kartę pracy do lekcji filmowej, w której zgromadzili wszystkie najważniejsze dane. Podczas kolejnej lekcji otrzymali kartę pracy (elementy budowy sprawozdania, słownictwo-określenia potrzebne do opisu środków wyrazu filmowego). Samodzielnie tworzą sprawozdanie z filmu, wykorzystując posiadane informacje. Na koniec wymieniają się pracami między sobą i piszą do nich informację zwrotną dla kolegi/koleżanki.
Podsumowanie:
Przypomnienie zasad tworzenia sprawozdania – uczniowie na podstawie własnej pracy oraz pracy, do której pisali informację zwrotną, piszą „dobre rady” dla początkujących sprawozdawców.

Cześć, pewnie zapytacie, co słychać u nas od ostatniego wpisu, jeszcze przedświątecznego? Zaraz po świętach spotkaliśmy się, aby wymyślić i napisać scenariusz filmu, z którego ma powstać animacja poklatkowa. 9 stycznia rozpoczęliśmy nagrywanie. Okazało się, że to bardzo czasochłonne zajęcie. Dwie godziny okazały się niewystarczające do wykonania wszystkich zdjęć. Mamy jednak nadzieję, że jeszcze przed feriami uda się nam opublikować naszą animację. 
To nie wszystko! Wykonaliśmy plakaty na temat gatunków filmowych  oraz promujących sztukę filmową (Dlaczego warto oglądać filmy?). Zresztą, zobaczcie sami.